Táto ikonická stavba zvyšuje povedomie o dôležitej práci, ktorú vykonáva Botanická záhrada v Denveri v rámci botanického a environmentálneho výskumu. Forma aj povrch budovy boli inšpirované prírodnými javmi.
V júli 2013 vyzvala Botanická záhrada v Denveri, inštitúcia s dlhou tradíciou uvádzania špičkovej architektúry do prevádzky, vybrané architektonické spoločnosti, aby predložili návrhy na „Vedeckú pyramídu“. Nová budova mala poskytnúť výstavný priestor pre výskumné úsilie inštitúcie, čím sa zdôraznilo širšie poslanie záhrad, ako vedeckého výskumného orgánu.
Architekti víťazného návrhu BURKETTDESIGN, stojac pred úlohou navrhnúť priehľadnú pyramídu, ako bola špecifikovaná v súťažnom návrhu, čerpali inšpiráciu z geologických procesov, ktoré vytvárajú členité skalné útvary neďalekých horských hrebeňov. Fasáda budovy obsahuje takmer 500 tmavošedých šesťhranných panelov Swisspearl, usporiadaných do tvaru včelieho plástu a poprepletaných tridsiatimi fotovoltaickými kolektormi a viacerými strešnými oknami. Vytvorenie súvislého plástového plášťa okolo skeletu budovy sa ukázalo ako ťažké, najmä preto, že architekti chceli, aby plášť fungoval ako vysokovýkonná dažďová clona s ventilačnou medzerou medzi 12,7 cm hrubou izolačnou vrstvou a fasádnymi panelmi, aby sa znížila tepelná absorpcia. Aj keď je táto technológia dlhodobo používaná pre vertikálne povrchy, je to len druhé takéto použitie ako strešný systém na svete a prvé v Spojených štátoch. Nie je prekvapením, že dizajnérsky tím investoval značný čas a úsilie do skúmania vhodných obkladových systémov a nakoniec dospel k záveru, že Swisspearl bol jediný výrobca, ktorý bol pripravený poskytnúť záruku na svoj produkt pri použití na šikmých povrchoch.
Swisspearl ponúkol riešenie pripevnenia pre každý z nespočetných čiastkových kusov, z ktorých niektoré neboli väčšie ako 25,4 mm x 50,8 mm, a jeho technici používali klientom dodané CAD súbory na rezanie čepeľou v továrenských podmienkach plné 1210 mm šesťuholníkové tvary. Náročnejšie boli početné čiastkové šesťuholníky, ktoré inštalatéri v horolezeckej výstroji upravovali v teréne tak, aby sa prispôsobili širokej škále architektonických prvkov budovy.
Nová vedecká pyramída, verná svojmu účelu ako ukážkový projekt pre inštitúciu zaoberajúcu sa výskumom environmentálnych otázok, zahŕňa množstvo ekologických opatrení, medzi ktorými je kľúčová jej inovatívna a technologicky vyspelá odvetraná fasáda zložená z panelov Swisspearl, ktoré sú udržateľné, odolné a nenáročné na údržbu. Aj z estetického hľadiska pyramída vedy dosahuje svoje ciele. V úzkej spolupráci so stavebnými inžiniermi a výrobcami sa architektom podarilo preniesť ich ambicióznu dizajnovú schému do ikonickej štruktúry. Najdôležitejšie je, že pamiatka, ktorá bola verejnosti sprístupnená v septembri 2014, sa zdá byť plne úspešná v vzbudzovaní pozornosti návštevníkov k vedeckej práci Botanickej záhrady v Denveri – podľa generálneho riaditeľa Briana Vogta „to priťahuje ľudí v húfoch“.
Ako architekti sme sa veľmi obávali rozdielov v úrovni medzi šesťhrannými obkladovými panelmi – vďaka produktu Swisspearl sa tento problém vytratil.
Barton Harris, projektový manažér, BURKETTDESIGN
© Black Bike Productions , JC Buck
© Frank Ooms, Frank Ooms Photography
1. fasádne panely Swisspearl, 2. poklopový priestor, 3. bariéra proti vlhkosti, 4. tepelná izolácia, 5. preglejka, 6. oceľový čap (15,24cm), 7. sadrokartón, 8. svetlík, 9. betónový obrubník, 10. vyvýšený podlahový systém
© Burkett Design
Objekt
Vedecká pyramída, Botanická záhrada Denver, Denver (Colorado), USA
Lokalita
1007 York Street, Denver
Klient
Botanická záhrada Denver
Architekti
BURKETTDESIGN, Denver Barton Harris, Projektoví architekti Rieko Ishiwata a N. Ben Niamthet, Dizajnérske štúdio Studio NYL
Fotograf
JC Buck, Black Bike Productions, Denver
Frank Ooms, Frank Ooms Photography
Výstavba
2014
Hlavný dodávateľ
GH Phipps Construction Co., Greenwood Village (Colorado)
Zhotoviteľ fasády
NDF Construction, Greenwood Village (Colorado)
Swisspearl produkty
SWISSPEARL® CARAT Black Opal 7020®